Návštěva ve Walesu

Třetí dubnový týden letošního roku byl ve znamení návštěvy v partnerské škole ve velšském městě Barry.

Náš czech women team se zúčastnil dalšího pracovního setkání v rámci evropského projektu A Thousand Culture, One Europe. Velšané nám představili svůj britský školský systém i specifiku vlastní školy s výukou ve velštině i angličtině. Všechny kolegy zajímala samozřejmě nejvíce samotná práce s žáky. Viděli jsme vyučovací hodiny s prvky dramatické výchovy a ICT při rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Obsahově byla práce zaměřená hlavně na dílo spisovatele Roalda Dahla, rodáka z velšského hlavního města Cardiffu. Zástupci všech partnerských škol natáčeli spolu s velšskými žáky krátký pozdrav v národních jazycích s využitím tzv. green screenu. Učitelé a všichni zaměstnanci hostitelské školy nám připravili zajímavý týden, měli jsme možnost navštívit mnoho vyučovacích hodin i přestávek, ptát se na všechno, co nás zajímalo, poznat přírodní i historické pamětihodnosti v okolí a procvičit se v angličtině. Pro naše žáky vezeme od jejich velšských kamarádů pozdravy a několik otázek, na které by rádi získali odpověď.

A naše bezprostřední zážitky, dojmy a pocity? Tady jsou:

Co nás ve Walesu nejvíce překvapilo?

• krásné počasí
  • žádné mobily ve škole
  • žáci sedící na zemi při svačince na školním dvoře

Co se nám nejvíce líbilo?

• školní uniformy
  • vzájemný respekt žáků a učitelů
  • zdvořilost s slušnost mezi lidmi
  • respekt a ochota pomáhat si mezi žáky navzájem
  • pojízdný obědový rozkládací stůl se sedátky
  • mořské pobřeží
  • yorkshirský puding

Čím nás partnerská škola inspirovala?

• samostatností žáků a jejich schopností formulovat slušně vlastní názory a trpělivostí ostatních je vyslechnout
  • využitím díla Roalda Dahla – vrátíme se k němu v knihách i ve filmech, osvěžíme si jeho knihy v originále i v překladech (některá díla zatím v češtině nevyšla a čekají na své překladatele – třeba z řad našich žáků)

Co nás pobavilo?

• velština – starý keltský, ale pro nás opravdu nesrozumitelný jazyk, a to jak jeho výslovnost, tak i pravopis (např. Croeso i Cymru! = vítejte ve Walesu! Nebo gwthiwch y drysau = zatlačte do dveří)