Návštěva v Katovicích

Naše poslední mobilita v rámci projektu „Práce s nadanými žáky“ vedla do polských Katovic – partnerského města Ostravy. Navštívili jsme základní školu Mikoláše Koperníka, kde nás po milém uvítání kolegyně Anna spolu s paní ředitelkou seznámily s historií a organizací školy, účastí v projektech a společných aktivitách s žáky. Dále jsme neztráceli čas, následovala prohlídka školy a náslechy v různých třídách a předmětech. Viděli jsme výuku polštiny ukrajinských žáků, kterých má škola celkem osmdesát. Vyzkoušeli jsme si spolu s žáky kresbu zátiší, skupina nadaných žáků nám ukázala v informatice programování robota.

V úterý jsme se pak vydali do „Paláce mládeže“ na přírodovědný workshop pro talentované žáky. V chemické laboratoři žáci prováděli pod vedením lektora nejrůznější pokusy, jejichž výsledky pak vždy byly směřovány k vyvození poznatků souvisejících s praktickým využitím. Některé pokusy byly docela efektní a pro žáky zábavné, zároveň ale museli samostatně přemýšlet a svá pozorování zapisovat do pracovních listů. Aktivně jsme se zapojili i my, paní učitelka Veřmiřovská zvládla i přes pokyny v polštině všechny pokusy na výbornou.

V odpoledních hodinách jsme se pak přesunuli do městské čtvrti Nikiszowiec s jedinečnou ukázkou hornické architektury z počátku 20. století. V té době Horní Slezsko procházelo industrializací a přicházející horníky bylo potřeba ubytovat. Němečtí průmyslníci na svých pozemcích proto začali stavět typické cihlové domy, takzvané „familoky“. V rámci exkurze do této čtvrti nám kolegyně ukázaly, jak zde pracují s žáky, které kompetence rozvíjejí a posilují. Kromě načerpání nových poznatků z historie našeho příhraničního regionu jsme mohli srovnat využívané výukové formy a metody a učební pomůcky. Také oběd byl ve znamení poznávání sousední země – ochutnali jsme třeba typickou polskou polévku „žurek“.

Dalším zajímavým zážitkem byla středeční návštěva Centra ekologické výchovy. Spolu se skupinou nadaných žáků jsme absolvovali přírodovědné workshopy. První z nich vedla zapálená paní lektorka – milovnice přírody. A tak jsme si kromě poutavé badatelské výuky mohli vzít do ruky strašilky nebo jiné „hmyzáky“. Nakoukli jsme do mikroskopů na připravené preparáty a pokusili se z párátek kreativně sestavit tělo těchto šestinohých živočichů.

V druhé části jsme pak propojovali vědu s uměním. Prohlédli jsme si zahradu pro výukové účely a vyzkoušeli si z hlíny jako přírodního materiálu vyrobit keramický hrneček. Jak polští žáci, tak i my jsme aktivity zhodnotili jako „bardzo fajne“.

Na závěr naší mobility jsme navštívili katovickou radnici. Krásná výzdoba budovy zvané Goldsteinův palác a velmi přátelský rozhovor se zástupci vedení města byly hezkou tečkou za touto mobilitou i celým projektem.

Velmi děkujeme polským kolegům za dokonalou organizaci, přátelskou atmosféru, ochotu a vstřícnost. Rádi je na oplátku uvidíme u nás v Ostravě.

Prohlédněte si fotografie.

Mgr. Petra Kalousková, ředitelka školy