Třetí dubnový týden letošního roku byl ve znamení návštěvy v partnerské škole ve velšském městě Barry.
Náš czech women team se zúčastnil dalšího pracovního setkání v rámci evropského projektu A Thousand Culture, One Europe. Velšané nám představili svůj britský školský systém i specifiku vlastní školy s výukou ve velštině i angličtině. Všechny kolegy zajímala samozřejmě nejvíce samotná práce s žáky. Viděli jsme vyučovací hodiny s prvky dramatické výchovy a ICT při rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Obsahově byla práce zaměřená hlavně na dílo spisovatele Roalda Dahla, rodáka z velšského hlavního města Cardiffu. Zástupci všech partnerských škol natáčeli spolu s velšskými žáky krátký pozdrav v národních jazycích s využitím tzv. green screenu. Učitelé a všichni zaměstnanci hostitelské školy nám připravili zajímavý týden, měli jsme možnost navštívit mnoho vyučovacích hodin i přestávek, ptát se na všechno, co nás zajímalo, poznat přírodní i historické pamětihodnosti v okolí a procvičit se v angličtině. Pro naše žáky vezeme od jejich velšských kamarádů pozdravy a několik otázek, na které by rádi získali odpověď.
A naše bezprostřední zážitky, dojmy a pocity? Tady jsou:
Co nás ve Walesu nejvíce překvapilo?
- krásné počasí
- žádné mobily ve škole
- žáci sedící na zemi při svačince na školním dvoře
Co se nám nejvíce líbilo?
- školní uniformy
- vzájemný respekt žáků a učitelů
- zdvořilost s slušnost mezi lidmi
- respekt a ochota pomáhat si mezi žáky navzájem
- pojízdný obědový rozkládací stůl se sedátky
- mořské pobřeží
- yorkshirský puding
Čím nás partnerská škola inspirovala?
- samostatností žáků a jejich schopností formulovat slušně vlastní názory a trpělivostí ostatních je vyslechnout
- využitím díla Roalda Dahla – vrátíme se k němu v knihách i ve filmech, osvěžíme si jeho knihy v originále i v překladech (některá díla zatím v češtině nevyšla a čekají na své překladatele – třeba z řad našich žáků)
Co nás pobavilo?
- velština – starý keltský, ale pro nás opravdu nesrozumitelný jazyk, a to jak jeho výslovnost, tak i pravopis (např. Croeso i Cymru! = vítejte ve Walesu! Nebo gwthiwch y drysau = zatlačte do dveří)
- když jsme začali přecházet cestu a auto se objevilo zase v naprosto nečekaném směru
Prohlédněte si fotogalerie
Mgr. Petra Kalousková, Mgr. Zuzana Kramarenková a Mgr. Barbora Švrčková