MUDr. Emílie Lukášová – čestný název naší školy

Dne 1. června 2001 propůjčilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy škole čestný název Základní škola MUDr. Emílie Lukášové, Ostrava-Hrabůvka, Klegova 29.

MUDr. Emílie LukášováKdo byla žena, jejíž jméno naše škola nese? MUDr. Emílie Lukášová byla první lékařkou v naší republice, která vyhlásila úspěšný boj kojenecké úmrtnosti. Narodila se 30. září 1900 v Lověšicích u Přerova. Po absolvování lékařské fakulty pracovala v plicních léčebnách Luže-Košumberk a Šumperk. Působila také krátkodobě v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Byla první lékařkou, která prosazovala komplexní pediatrickou péči (pediatr – dětský lékař). Dětský domov pro děti do tří let v Ostravě-Zábřehu, který v roce 1930 založila, nese jméno své zakladatelky.

 

Další informace o životě a práci MUDr. Emílie Lukášové najdete na webu Dětského centra Domeček – TADY.

 

Čestný název školy