Pébéčko na Lukášce

Co je Pébéčko?

Pébéčko vychází ze slov Participatory Budgeting, tedy participativní rozpočtování. Participativní rozpočtování = podílení se na hospodaření s veřejnými penězi (zde poskytuje Městský obvod Ostrava-Jih)

O co jde ve školním prostředí?

Žáci se podílejí na rozhodování, na co budou vynaloženy finance. Navrhují projekty, prezentují své návrhy, vedou kampaň k ovlivnění ostatních při následném hlasování o vítězném projektu.

Cíle školního Pébéčka

1. Výchovně-vzdělávací – seznámení žáků s demokratickým procesem formou osobního prožitku
  2. Komunikační – vytvoření vzájemného dialogu školy s žáky a rodiči, vedení kampaně, lobbing
  3. Výzkumně-informativní – vynaložení finančních prostředků v souladu s přáním žáků.

Důležité informace:

• oficiální zahájení projektu – 21. 5. 2018
  • rozpočet na projekt je 30 000 Kč
  • účastnící ŠKOLNÍHO PÉBÉČKA: žáci 3. – 9. ročníku
  • kampaň si žáci zorganizují sami (mohou si vyrobit webové stránky, nebo nabízet letáčky ostatním žákům školy a propagovat tak svůj vlastní projekt)
  • o vítězném projektu hlasují pouze žáci dané školy (3. – 9. ročník)

Projekt musí obsahovat:

• název
  • autora
  • popis projektu, proč ho žáci a škola potřebují
  • odhadovanou částku
  • kdo bude mít z projektu užitek
  • žáci mohou pracovat ve skupinkách nebo samostatně
  • o vítězném projektu hlasují pouze žáci dané školy (3. – 9. ročník) – hlasování bude probíhat online prostřednictvím aplikace
  • výsledky online hlasování budou zveřejněny 15. 6. 2018
  • projekty nemohou být investičního charakteru, např. stavební úpravy, „upevněné“ zahradní prvky apod.
  • projekty mohou mít také nižší náklady – pokud by takový projekt zvítězil, lze vybrat další projekty dle umístění a výše nákladů tak, aby souhrnné nákly byly 30 000 Kč
  • projekty mohou zahrnovat: vybavení školy, tříd a chodeb, vybavení školní družiny, sportovní vybavení, vybavení pro volný čas žáků ve škole …

Koordinátor projektu: Mgr. Nikola Žišková (nikola.ziskova@zslukasove.cz)