Storytelling s českou umělou inteligencí

Na začátku května 2023 nemohla uniknout pozornosti našich deváťáků nově spuštěná česká umělá inteligence Vaibe.ai.

Po předchozích dvou zkušenostech s umělou inteligencí (nejdříve jsme generovali grafické výstupy z Leonardo.AI, pak jsme rozmlouvali špagetové hlavy v D-ID) jsme tentokrát zkusili potrápit českou Vaibe.ai na textech i grafice.

Zadání bylo snadné i obtížné současně:

  • nechej si od Vaibe.ai vygenerovat krátký příběh na téma, které si vymyslíš, zkus si nechat vypracovat různé verze téhož příběhu, požádej Vaibe.ai o varianty začátku či konce příběhu, nespokoj se hned s první verzí…,
  • vymysli si k tomuto příběhu vlastní ilustrace „ve své hlavě“, pak tuto představu zadej jako prompt do Vaibe.ai a nechej si ji v generátoru obrázků vytvořit,
  • to vše uprav do jednoduché ilustrované knihy.

Deváťáci si tak na metodě storytellingu vyzkoušeli další způsob generování textů v LLM (Large Language Model, tedy velké jazykové modely), které  využívají moderní metody neuronových sítí k generování textů. Společně s umělou inteligencí si vymýšleli postavy, děj a zápletku svých příběhů. Umělá inteligence Vaibe.ai jim navrhovala možné pokračování, dialogy nebo popisy prostředí… Vše vzniklo jen díky fantazii žáků a kreativitě umělé inteligence.

Prohlédněte si ty nejzdařilejší výsledky.

Mgr. Václav Vávra