Leonardo.Ai – umělá inteligence grafická

V polovině února 2023 jsme se sedmáky a devátáky detailně vyzkoušeli, co všechno nabízí dnes tolik moderní a progresivní umělá inteligence. Nejdříve jsme se zaměřili na její grafické výstupy, které nabízí například služba Leonardo.Ai.

Leonardo.Ai generuje grafiku na základě tzv. textových výzev v angličtině (text prompt), jejichž prostřednictvím zadáte umělé inteligenci to, co chcete vytvořit. Výsledkem je tzv. model. Obrovská výhoda Leonardo.Ai spočívá v tom, že si vygenerované modely můžete dále tzv. „vytrénovat“, tedy zpřesnit, upravit či jinak měnit… a to nejen v rámci modelu, který vytváříte, ale i v rámci stylu, který chcete použít (od „baroque style“, přes „van Gogh style“, „impressionism“ až třeba k „funky“ nebo „paper style“ či „photorealistic“). Jediné omezení je jen ve Vaší fantazii…

Jak vypadají příklady zadání – text prompt? Do Leonardo.Ai můžete zadat například:

  • pencil sketch of an old filipina woman with wrinkles,
  • snow panther abstract beauty, centered, looking at the camera, moonlight, highly detailed, digital painting,
  • a robotic creature with a human face and a spid.

A jaké byly reakce žáků na konci hodin?

  • Bože, co jsem to vymyslel…?
  • A my jsme to opravdu vytvářeli…?
  • Ale já tohle nechci přivést na svět…
  • Takže to nebylo vyhledávání na Google…?

Prohlédněte si výsledky práce sedmáků i deváťáků. Dařilo se jim skvěle!

Prohlédněte si i fotografie z hodin.

Mgr. Václav Vávra