Neviditelná výstava – osmáci v Praze

V úterý 14. května 2024 jsme absolvovali projektový den Vnímáme všemi smysly, který je součástí programu inovativního vzdělávání šablony OP JAK.

Naším cílem byla Neviditelná výstava v Praze, která nám umožnila poznat svět ze zcela jiné perspektivy. Vyzkoušeli jsme si, jak ostré máme ostatní smysly, když nás zradí zrak. Výstavou nás provázeli nevidomí, kteří nás seznámili i se svými životními osudy.

Celou hodinu jsme si v zatemněné části výstavy vyzkoušeli, jaké nástrahy na nevidomé čekají každý den, jak se orientují například v rušném městě, v přírodě. Jaké to je, když si musíte uvařit oběd, aniž byste na něj viděli.

V druhé části výstavy, takzvané viditelné části, jsme měli možnost si prohlédnout různé pomůcky, jež ulehčují nevidomým lidem život. Zahráli si Člověče, nezlob se tak, jak ho hrají nevidomí, kreslili obrázek jen na základě hmatového vnímání.

Poznali jsme svět nevidomých, který se dost dobře nedá popsat slovy. Dá se jen zažít.

Přesto jsme se další den pokusili své pocity vyjádřit i slovy.

Prohlédněte si fotografie.

Mgr. Lucie Kmošťáková