Školní psycholog: distanční výuka a karanténa

Aktuality, covid-19

Vážení rodiče a milí žáci,

aktuálně byla do pátku 2. 10. 2020 vyhlášena distanční výuka. S velkou pravděpodobností se tato situace bude ještě několikrát opakovat, a proto by bylo dobré si říct pár rad a tipů, jak zvládat distanční výuku a/nebo karanténu.

My všichni se s letošní situací setkáváme poprvé, ne vždy si víme rady. Situace není vůbec lehká a vyžaduje značnou dávku trpělivosti, kreativity a vytrvalosti. Častěji může docházet k tomu, že jsme naštvaní, frustrovaní, nebo se více strachujeme o naše zdraví a zdraví našich blízkých. Více také může docházet k hádkám a neshodám doma nebo třeba v práci či ve škole. V každém případě bychom se neměli zdráhat obrátit na druhé, svěřit se a promluvit si o našich obavách, starostech a přáních, a to například přátelům, rodině, nebo se rovněž můžeme obrátit přímo na odborníky.

Můžete se také obrátit na mě, školní psycholožku, prostřednictvím e-mailu vendula.wranova@zslukasove.cz. Kontaktovat mě mohou jak žáci, tak i rodiče.

Jak zvládat distanční výuku?

Několik základních rad pro rodiče:

• Informujte se sami o způsobu online vzdělávání u učitelů.
  • Přesvědčte se sami, že Vaše dítě porozumělo požadavkům, způsobu online výuky a plnění domácích úkolů.
  • Snažte se vytvořit klidné prostředí pro Vaše dítě v době, kdy se potřebuje věnovat výuce.
  • Průběžně kontrolujte, zda Vaše dítě plní požadavky online výuky.
  • Stanovte si řád a pravidla, která budou u Vás doma platit v rámci distanční výuky.
  • Oceňujte snahu dítěte aktivně se učit.

Jak zvládat karanténu?

Několik základních rad pro rodiče i žáky:

• Společně se domluvte na pravidlech a režimu, který bude pro vás i domácnost platit po dobu karantény.
  • Zpříjemněte si volný čas společnými aktivitami, např. deskovými hrami.
  • Využívejte např. sociální sítě pro komunikaci s přáteli a s rodinou.
  • Buďte optimističtí a povzbuzujte doma dobrou náladu.
  • Pokud se u Vás neprojevují známky nemoci, nezůstávejte v pyžamu a v posteli celý den.
  • Vzájemně respektujte doma své potřeby, například i potřebu být někdy chvíli o samotě.
  • Snažte se, v rámci možností, věnovat čas také pohybu či cvičení.

Pevné zdraví a hodně sil přeji!

Mgr. Vendula Wranová, školní psycholožka
vendula.wranova@zslukasove.cz