Pébéčko na Lukášce – finišujeme

V rámci projektu „Participace ve školách“ neboli „Pébéčko“ si žáci ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové Ostrava-Hrabůvka sami rozhodli, jak utratí peníze z rozpočtu městského obvodu Ostrava-Jih. Naše škola obdržela 30 000 Kč, podle výsledků hlasování budeme nakonec realizovat projekt „Pití a odpočinek na Lukášce“.

Projekt participativního rozpočtu se na naší škole jmenoval „Pébéčko na Lukášce“ a konal se na konci školního roku (21. 5. – 15. 6. 2018). Žáci měli možnost rozhodnout, jak a za co utratí peníze městského obvodu Ostrava-Jih. Prostřednictvím tohoto projektu se žáci naučili prezentovat vlastní nápady i hospodařit s penězi.

Jako koordinátorka projektu jsem se zúčastnila školení – byl nám představen celý projekt, seznámili jsme se s aplikací D21, prostřednictvím které pak bylo Pébéčko na Lukášce realizováno. Tato aplikace velmi usnadnila organizaci celého projektu. Samotné prostředí aplikace je velmi jednoduché a ovládá se intuitivně.

Pébéčka na Lukášce se mohli zúčastnit žáci 3. – 9. ročníku. Celkem se v rámci školy přihlásilo 10 projektů, každá skupinka mohla aktivně svůj projekt propagovat mezi ostatními žáky. Následně si žáci prostřednictvím hlasování v aplikaci D21 sami zvolili vítězný projekt. Celkem hlasovalo 272 žáků, každý žák měl k dispozici 3 hlasy, které mohl rozdělit mezi projekty.

Výsledky byly vyhlášeny 15. června 2018, vítězem se stal projekt žákyň 5. ročníku s názvem „Pití a odpočinek na Lukášce“. Autorkám blahopřeji a děkuji za skvělý nápad.

V současné době pracujeme na realizaci projektu tak, aby jej mohli žáci co nejdříve využívat.

Mgr. Nikola Tanhäuserová, koordinátorka projektu