Pébéčko na Lukášce – jak to celé proběhlo?

Participativní rozpočet nesl název „Pébéčko na Lukášce“ a konal se v termínu od 21. 5. – 15. 6. 2018. Koordinátorkou projektu byla Mgr. Nikola Žišková. Úřad městského obvodu Ostrava-Jih nám poskytl velkorysou částku 30 000 Kč.

Žáci měli možnost sami rozhodnout o tom, jak utratí tento rozpočet. Prostřednictvím navrhování projektů se lépe naučí hospodařit s penězi a prodat vlastní nápady. Projekty mohly zahrnovat vybavení školy, tříd, chodeb, vybavení školní družiny, vybavení pro volný čas apod. Celkem se přihlásili žáci s 10 projekty. Každá skupinka, která předložila projekt, mohla v týdnu od 4. 6. – 8. 6. 2018 provádět kampaň a tím propagovat svůj vlastní projekt u ostatních žáků.

O těchto projektech poté hlasovali všichni žáci 3. – 9. ročníku školy. Každý žák měl k dispozici 3 hlasy, které rozdělil mezi těchto 10 projektů. 15. června 2018 byly vyhlášeny výsledky a vítězem se stal projekt s názvem „Pití a odpočinek na Lukášce“, jehož autorky byly žákyně 5. ročníku.

Celkové výsledky hlasování byly následující:
1. Pití a odpočinek na Lukášce (118 hlasů) VÍTĚZ
2. Reprezentační trička (96 hlasů)
3. Sportovní vybavení a lavičky do atria (75 hlasů)
4. – 5. Fotbálek a lavičky do atria (72 hlasů)
4. – 5. Knihy do školní knihovny (72 hlasů)
6. Stolní hry do atria (67 hlasů)
7. Tematické ilustrace do odborných učeben (61 hlasů)
8. Fotbalové branky do atria (56 hlasů)
9. Lavičky do atria (42 hlasů)
10. Pastelky pro školu (35 hlasů)

Žáci ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové se mohou na realizaci projektu těšit začátkem příštího školního roku.

Mgr. Nikola Žišková