Lyžařský výcvikový kurz 2013

Aktuality, Sport

Ve dnech 27. 1. – 31. 1. 2013 se uskutečnil pro žáky naší školy lyžařský výcvikový kurz (LVK). Samotný kurz byl vyvrcholením dlouhých týdnů a měsíců příprav, počínaje přihlášením žáků a konče jejich odjezdem od školy v neděli 27. 1. 2013 v časných ranních hodinách. Cílem naší cesty se stal hotel Pod Javorem, pod jehož střechou nás čekaly 4 úžasné noci a 5 ještě úžasnějších dnů našeho pobytu.

Přistavený autobus nás během půldruhé hodiny dopravil k našemu hotelu ve Velkých Karlovicích. Po nezbytných formalitách spojených s ubytováním se žáci se svými instruktory neprodleně odebrali na blízkou sjezdovku u pod hotelem Horal, kde na základě předvedené jízdy byli panem učitelem Olšou – vedoucím lyžařského výcvikového kurzu – rozděleni do tří výkonnostních skupin a neprodleně také začali s výukou lyžování.

Po obědě a nezbytném odpočinku probíhal odpolední program – jak jinak než výukou lyžování – na tomtéž místě jako dopoledne, tentokrát však již ve skupinách pod vedením zkušených instruktorů. A protože (jako již tradičně první den) zdolávali žáci sjezdovku po „svých“ jak dolů, tak i nahoru, padali večer únavou. Nakonec se ukázalo, že stanovený harmonogram pro snídaně, obědy i večeře, budíček, polední klid i večerku, dopolední, odpolední i večerní program všem vyhovoval. O zázemí lyžařského výcvikového kurzu se starali páni učitelé Dan Fešárek a Jiří Andrys. Roli zdravotníka kurzu zodpovědně plnila paní Viera Obůrková.

Zatímco 3. družstvo se při výuce lyžování moudře nehlo z mírné sjezdovky u hotelu Horal ani o píď, 2. a 3. družstvo se nechávalo k dopolednímu i odpolednímu zaměstnání odvážet na příkřejší a náročnější kopce Razulu nebo Galik. Snad právě proto, že na sebe museli všichni na náročnějších sjezdovkách dávat dobrý pozor a tím více poslouchat pokyny instruktorů, nestal se nikomu žádný úraz. To členové třetího družstva mnohem více hřešili na to, že jejich výuka probíhá v blízkosti našeho hotelu a někteří z nich si – do jisté míry i účelově – stěžovali na bolesti, aby se vyhli náročnému tréninku. Ale i těmto snahám byla velmi rychle učiněna přítrž.

I tentokrát bylo třetí odpoledne pobytu – které je považováno za nejkritičtější moment každého LVK – věnováno doprovodné činnosti. Naši svěřenci si mohli vybrat ze dvou následujících nabídek. Buď půjdou pěšky do hotelu Galik na bowling, nebo se nechají hýčkat vodními atrakcemi ve welness bazénech při hotelu Horal.

Dopadlo to tradičně: přibližně dvě třetiny žactva vyrazily na náročnou procházku na bowling a jen jedna třetina se rozhodla nechat se rozmazlovat vodními lázněmi.

Posledním dnem našeho pobytu se stal čtvrtek. Již ve středu si žáci sbalili, mimo zavazadla ponechali jen to nejnutnější a ještě během čtvrtečního rána vystěhovali veškerou bagáž před dveře svých pokojů, aby hotelovému personálu umožnili úklid. Mezitím se vedoucí jednotlivých družstev Roman Olša, Ondřej Švinc a Alexandr Kramarenko vydali i se svými svěřenci na svah „horalské“ sjezdovky, kde vytýčili trať slalomu. Lyžaři zde měli předvést, čemu všemu se za týden pobytu na horách naučili.

A bylo se nač dívat. Jednotliví závodníci ze sebe vydávali maximum. Nejprve se na trať vydali nejméně zdatní lyžníci, závody pak ukončily výkony těch nejvyzrálejších lyžařů 1. družstva. A jak to celé dopadlo? Podívejte se sami!

Družstvo 1                                             Družstvo 2                            Družstvo 3

1.Bakota Jan             0:24,96                  Kokešová Veronika   0:28,46            Mančík Petr               0:33,30

2.Vojcíková Jana            0:27,44                   Prymusová Adéla      0:31,82            Nováková Natálie     0:35,84

3.Katz Jakub                   0:28,59                  Špitalský Daniel                  0:33,69   Serbus Matěj          0:36,36

4.Celta Václav                         0:29,67                      Mraček Tomáš                    0:33,78   Kissová Sára          0:36,92

5.Wilk Martin               0:30,28                      Jelínek Richard           0:34,64           Žáček Lukáš           0:37,44

6.Kellerová Tereza        0:30,75                    Vašíčková Barbora    0:34,98            Moravcová Adéla     0:39,29

7.Slováčková Nikola     0:31,53                    Klecandová Kate       0:35,62            Němec Patrik         0:39,65

8.Haščinová Martina    0:31,73                     Černá Barbora                   0:36,86    Růžičková Marie       0:40,11

9.Hrbáč Patrik                         0:32,85                      Kosíková Jana                   0:37,16    Fešárková Tereza     0:42,37

10.Klimková Veronika  0:33,20                     Kocubová Barbora    0:38,62 Dobeš Martin          0:42,99

11.Matejzík Patrik        0:34,49                      Gellnar Jan             0:38,88    Konečná Viola           0:45,09

12.Köglerová Tereza    0:41,82                     Cieslar Lukáš          0:40.08    Karasová Dominika  1:04,41

13.———————————             Juroška Tomáš                  0:43,96    —————————–

14.———————————             Halušková Štefánia  0:46,15 —————————–

Aneta Klabačková a Dominika Kašperová se závodů ze zdravotních důvodů nezúčastnily.

Po obědě byli oceněni tři nejzdatnější závodníci z každého družstva; rovněž byla ukončena a vyhodnocena soutěž čistoty a instruktoři vybrali a odměnili i skokana lyžařského kurzu, čili žáka, který udělal během kurzu největší pokrok. Každý z účastníků LVK obdržel pamětní list.

Pak už jen zbývalo naložit lyže, boty a zavazadla do přistaveného autobusu a vyrazit domů.

Napsal Mgr. Dan Fešárek

Fotografie z lyžařského výcvikového kurzu si můžete prohlédnout TADY.

P1120176