Medvídek z Bogoty

Písnička skupiny Lucie Medvídek z Bogoty inspirovala k vytvoření stejnojmenného preventivního programu zaměřeného na drogovou problematiku. Workshopu ve Středisku volného času Zábřeh se dne 10. dubna 2019 zúčastnili žáci 8. ročníku. Lektorovali nám nejpovolanější z povolaných – garant programu Bc. Tomáš Velička z Poradny pro primární prevenci v Bílovci a Bc. Ĺubica Kovářová ze Střediska volného času Zábřeh.

Půldenní preventivní workshop byl „nabitý akcí“. Zážitkové komunikační hry, brainstorming, skupinová práce, diskuse v kruhu a sdílení pocitů bylo korunováno netradiční aktivitou, při které si žáci na vlastní kůži zažívali pocit drogově závislého člověka, plného nejistoty, „tápání ve tmě“, absolutně ztraceného v závislostním světě, bombardovaného fyzickým strádáním, kdy jediným světlem „na konci tunelu“ byla pomocná ruka spolužáků. Výkřiky dezorientovaných dětí „pomoc, nevím, kde jsem“, „pomožte mi někdo“, „jsem úplně ztracený“ vystihovaly jejich totální beznaděj. Následné sdílení pocitů a diskusi doplnily další nové informace o méně známých druzích drog, rizicích jejich užívání i o legislativě.

Za rok se těšíme, co nám přinese preventivní workshop zaměřený na lidskou sexualitu –  Šrouby a matice.

Mgr. Lenka Jeřábková

Prohlédněte si fotografie.