Avatar – elektronické nebezpečí

Koncem ledna 2019 se žáci všech 9. tříd zúčastnili preventivního projektu Avatar.

Byl to prožitkový program, při kterém lektoři připomínali žákům, že (řečeno slovy klasika) internet je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý program byl zaměřen především na nebezpečí kyberšikany v nejrůznějších podobách:

• sexting;
  • selfie;

ale také na informace o ochraně našich osobních údajů, o způsobech řešení problémů, které by mohly nastat v případě lehkomyslné práce s internetem, o zkratkách používaných na internetu a sociálních sítích a podobně.

Celý program však nebyl jen suchopárným výkladem. To, co se žáci dovídali ve všeobecné rovině, si pak upevňovali pomocí tzv. rozvíjecích her (fotili např. selfíčka ve dvojicích na zadané téma), hráli různé pohybové hry (pádlování, hry s míčem, na honěnou nebo prostě jen hry z pořadové přípravy, např. stavění do řady od nejnižšího po nejvyššího, od nejmladšího po nejstaršího apod.), žákům však hodně utkvěla v paměti hra na stavění mostu, která vyžadovala maximální týmovou spolupráci.

Závěr programu byl věnován sestavování myšlenkové mapy a diskuzi.

Mgr. Dan Fešárek