Stmelovací a komunikační workshopy

Aktuality, Prima klima

V říjnu a v listopadu 2018 se žáci 5. a 6. ročníku zúčastnili workshopů zaměřených na zlepšení a upevnění vztahů v třídním kolektivu, na zlepšení sociálního klimatu a prevenci šikany. Finanční prostředky poskytl v rámci grantu Prima klima na Lukášce II. Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Workshop znamená, že žáci nebudou jen sedět a pasivně poslouchat přednášku lektora, ale co nejaktivněji se zapojí do různých aktivit. Workshopy prakticky nacvičují chování v krizových situacích a zlepšují komunikační dovednosti v praxi. Používají rozmanité metody a formy výuky – skupinovou i kooperativní výuku i prvky zážitkové pedagogiky.

Po překonání počátečních obtíží s revitalizovaným prostorem Střediska volného času V Zálomu a přestěhováním aktivit do centra SVČ na Gurťjevově ulici už šlo vše „jako po másle“. V rámci hodnocení – zpětné vazby – se většině žáků líbila právě „akčnost“ aktivit s různými pomůckami – ocásky, dřívka, pexeso. Ukázalo se, že někteří žáci se stydí mluvit otevřeně o některých rizikových jevech, aby se neztrapnili před spolužáky, ale písemný projev „volné psaní“ jim nevadí (proto anonymně zveřejňuji). Z hodnocení vyplynuly i konkrétní náměty – témata, která žáky zajímají. Rádi by se dozvěděli podrobnosti (diskutovat chtějí) o záškoláctví, vandalismu, kouření, alkoholu a drogách… A už se těší na uniformy – besedy s příslušníky Městské policie Ostrava. Právě těmto tématům je věnováno 2. pololetí školního roku, které bude zakončené školním Dnem prevence.

Mgr. Lenka Jeřábková, školní metodik prevence